تبلیغات
همه چیز از همه جا - استرس و راه های درمان آن استرس...

استرس و راه های درمان آن

 

استرس


استرس‌ عبارت‌ است‌ از واکنشهای‌ فیزیکی‌، ذهنی‌ و عاطفی‌ که‌ در نتیجه‌ تغییرات‌ و نیازهای‌ زندگی‌ فرد، تجربه‌ می‌شوند. تغییرات‌ می‌توانند بزرگ‌ یا کوچک‌ باشند. پاسخ‌ افراد به‌ تغییرات‌ زندگی‌ متفاوت‌ است‌. استرس‌ مثبت‌ می‌تواند یک‌ انگیزش‌ دهنده‌ باشد در حالی‌ که‌ استرس‌ منفی‌ می‌تواند در زمانی‌ که‌ این‌ تغییرات‌ و نیازها، فرد را شکست‌ می‌دهند، ایجاد شود.

تاریخچه مختصری از استرس

اولین بررسی مفهومی در خصوص جنبه های منفی استرس در انسان توسط فیزیولوژیست بزرگ فرانسوی دکتر کلود برنارد صورت گرفت. وی این بررسی را اصول تعادل پویا نامید . در تعادل پویا ، ثبات در محیط داخلی بدن ، برای بقا ضروری است.به گفته وی : تغییرات در محیط خارجی یا نیروهای خارجی که توازن محیط داخلی بدن را تغییر می دهند سبب واکنش برای حفظ شرایط داخلی جهت ایجاد آرامش و زنده مانده می شود . نمونه هایی از نیروهای خارجی عبارتند از :  دما ، غلظت اکسیژن در هوا ، مصرف انرژی ، و حضور شکارچیان ( عوامل خطر انسانی و حیوانی ). علاوه بر این ، بیماری و عوامل تنش زا نیز بر تعادل پویا در انسان و حفط محیط داخلی بدن تاثیر گذارند .

نشانه هاى وجود استرس

 احساس افسردگى، بدخلقى، گناه، خستگى.
 سردرد، دل درد، اختلال خواب.
 خندیدن و گریه كردن بى دلیل.
سرزنش كردن دیگران به خاطر چیزهاى ناخوشایندى كه برایتان اتفاق مى‌افتد.
 فقط جنبه منفى چیز ها را دیدن.

مدیریت استرس

شناسایی استرس مداوم و آگاه شدن از اثرات آن بر زندگی ما ، برای کاهش اثرات زیان آور آن کافی نیست. همانطوری که منابع زیادی برای استرس وجود دارد، امکانات بسیاری هم برای اداره آن وجود دارد. ولی آنچه بدان نیازمندیم، تلاش برای تغییر است، تغییر منبع استرس و یا تغییر واکنش نسبت به آن منبع.

بررسی عوامل به وجود آورنده استرس

یک تعریف معقول از استرس روشن می کند که استرس همان کار و مسوولیت زیاد یا انتظارات بیش ازحد از شما نیست. اگر استرس همین چیزها بود، امکان نداشت کسی این کارها را بدون استرس انجام دهد، حال آن که خیلی از افراد کارهای زیاد را بدون ذره ای استرس به پایان می رسانند.

استرس و كم تحركی عامل خطرساز بروز بیماری های قلبی

بنابراین گزارش، برعكس فعالیت های جسمی مداوم از طریق انجام  برای مثال دو، شنا، دوچرخه سواری و پیاده روی قلب و عروق قلبی را از بیماری حفظ می كند و باعث كاهش چربی خون، قند خون و فشار خون شده و با اتساع عروق خونی توانایی ذخیره سازی قلب را افزایش داده و باعث كاهش اشتها می شود كه خود عاملی برای كاهش وزن محسوب می شود.

تاثیر استرس بر زنان باردار و بارداری و راه مقابله با آن

عوامل تنش زاى بیرونى منجر به ظهور استرس در افراد مى شود. میزان استرس در افراد با شرایط، سن و جنسیت متغیر است تا جایى كه تمامى افرادى كه شرایط اقتصادى، اجتماعى و خانوادگى مشابهى داشته و عوامل تنش زاى یكسانى را متحمل مى شوند، لزوماً یكسان پاسخ نمى دهند. بسته به تجربیات گذشته فرد، آرامش درونى و نوع روش مقابله اى كه فرد برمى گزیند. استرس مى تواند با درجه بندى متفاوت در افراد تظاهر پیدا كند. تظاهراتى كه به صورت اضطراب، بى قطعى و تشنج در محیط هاى كار، عدم تمركز و فراموشى، واكنش هاى روان تنى (نظیر سردرد) قابل مشاهده است.

استرس ها در بارداری مى توانند باعث انتقال ژن هاى معیوب یا سالم شوند

تحقیقات مشخص كرده اند استرس ها مى توانند باعث انتقال ژن هاى معیوب یا سالم شوند اما در بیشتر موارد با جهش ژن هاى معیوب روبرو هستیم كه جا دارد در این زمینه در كشور خود ما تحقیقات بیشترى انجام شود.

اختلال استرس پس از ضربه عاطفی چیست؟

اختلال استرس پس از ضربه(PTSD) یك عارضه روانی است كه در آن فرد پس از قرار گرفتن در معرض حادثه‌ای بسیار  دردناك یا تكان دهنده مرتبا آن را در دهن خود دوباره تجربه می‌كنند.

مواد غذایی ضد استرس

غذاها می توانند از راه های مختلفی بر میزان استرس تاثیر بگذارند. مثلا بعضی غذاها باعث افزایش سطح سروتونین(ماده شیمیایی که در مغز باعث ایجاد آرامش می شود) در خون می شوند. بعضی غذاهای دیگر باعث کاهش سطح هورمون های کورتیزول و آدرنالین(هورمون هایی که در بدن باعث ایجاد استرس می شوند) می شوند. همچنین بعضی غذا ها نیز با تقویت سیستم ایمنی و کاهش فشار خون، بدن را ازعوارض استرس در امان نگه می دارند. آیا شما غذاهای ضد استرس را می شناسید؟

کاکائو

کاکائو ماده ای است که در شکلات یافت می شود. این ماده سرشار از فلاونوئیدها است که خاصیت آرامش بخش دارد. ماده شیمیایی دیگری به نام فنتیل آمین نیز در کاکائو یافت می شود که به افزایش خلق و خوی مثبت کمک می کند. شما می توانید پودر کاکائو را به اسموتی، کوکی و برانی اضافه یا حتی آن را به صورت شکلات تلخ مصرف کنید. هر چه شکلات تلخ تر باشد، بهتر است (حداقل از شکلات تلخ 70% مصرف کنید) مصرف شکلات های بدون شکر، استرس را از شما دور می کند..

اسفناج

منیزیم موجود در این ماده استرس را از بدن شما دور می کند و موجب کاهش فشار خون می شود.

دانه آفتاب گردان

دانه آفتاب گردان سرشار از فولات است که موجب تولید دوپامین می شود. دوپامین هورمون مغزی است که کمبود آن باعث خستگی و بی حوصلگی و تولید آن توانایی و انرژی بیشتری به بدن می بخشد.

منبع:    shefanews.com


برچسب ها: استرس و راه های درمان آن استرس...،

تاریخ : جمعه 9 بهمن 1394 | 03:41 ب.ظ | نویسنده : احمد .. | نظرات

  • paper | آریس دی ال | شکارچی نرم افزار
  • كد ماوس

    
  • میهن کد